Szczotki, pędzle - Befaszczot

Wałki malarskie

Kategorie produktów Befaszczot - wałki i g±bki malarskie:

wałki malarskie poliuretanowe
wałki malarskie flock
wałki malarskie futrzane
wałki malarskie sznurkowe
wałki specjalnego przeznaczenia
inne wałki malarskie
uchwyty, wałki i kuwety
Wałki

Malowanie wałkiem to technika nakładania materiałów lakierniczych znana już od XIX wieku.
Do najważniejszych zalet tej techniki należą:
- prosty, tani sprzęt,
- łatwość malowania w różnych warunkach, również w warunkach polowych,
- dobre wykorzystanie materiału malarskiego oraz stosunkowo małe straty podczas malowania,
- większa wydajność malowania niż przy malowaniu pędzlem,
- możliwość przedłużania uchwytu ułatwiająca malowanie dużych i trudnodostępnych powierzchni bez konieczności np. stosowania rusztowania.

Nie zaleca się stosowania wałków malarskich do:
- gruntowania podłoża,
- malowania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (brak możliwości zemulgowania wilgoci) oraz na zanieczyszczone podłoże (zanieczyszczenia nie zostaną zdyspergowane w farbie),
- nakładania wyrobów szybkoschnących, szczególnie tiksotropowych.

Wydajną metodą malowania dużych powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych jest malowanie wałkami malarskimi. Wałki malarskie najczęściej stosuje się do farb wodorozcieńczalnych: emulsyjnych, silikatowych czy akrylowych. Używane są także do nakładania farb rozpuszczalnikowych. Wałkiem można również łatwo nanosić wyroby alkidowe, olejne, uretanowe, jak również poliuretanowe. Wyroby schnące fizycznie jak winylowe, akrylowe i chlorokauczukowe wymagają specjalnej techniki nakładania i pewnego doświadczenia, z uwagi na możliwość rozpuszczania poprzedniej warstwy. Wałki produkuje się w wielu rodzajach i rozmiarach. Duże znaczenie w wyborze odpowiedniego wałka ma rodzaj tkaniny, z której wykonana jest czę¶ć pracuj±ca wałka. Do produkcji wałków futrzanych używa się tkanin naturalnych (ze skóry jagnięcia) oraz sztucznych tkanin poliestrowych i poliamidowych, a do produkcji wałków gąbkowych pianki poliuretanowej i moltoprenu oraz tkaniny typu flock.

Po czym poznać czy wałek jest dobry?

Na to pytanie możemy sobie odpowiedzieć po dokładnym obejrzeniu narzędzia. Ważnym elementem jest długość runa tkaniny. W zależności od potrzeb winno ono wahać się od 18mm w wałkach sznurkowych, do 4mm w wałkach welurowych. Wysokiej jakości wałki posiadają łożyska, zapewniające delikatne, lekkie i równe okręcanie się wałka wokół osi. Ergonomiczny uchwyt wałka (zwłaszcza dwukomponentowy) zapewnia dobre przyleganie do dłoni.

Porady praktyczne użytkowania wałka

Przed rozpoczęciem malowania należy wybrać odpowiedni rodzaj wałka. Do powierzchni szorstkich zaleca się stosowanie wałka malarskiego o długim runie, aby farba mogła dotrzeć do każdego zagłębienia. Farby rozpuszczalnikowe powinny być nakładane wałkami z materaiłów naturalnych (ze skóry jagnięcia), natomiast farby wododyspersyjne wałkami z tworzyw sztucznych (poliester, poliamid). Niezbędnym sprzętem dodatkowym przy malowaniu wałkiem jest kuweta składająca się z wanienki na farbę oraz żebrowanej pochyłej płaszczyzny, na której można odcisnąć nadmiar farby. Nadmiar farby można również odcisnąć na siatce zamocowanej na kuwecie. Wałek należy zanurzyć tylko jego spodnią częścią w farbie, a następnie przetoczyć go po siatce lub pochyłości żebrowanej tak, aby równo nasycić  go farbą. Nie należy nabierać za dużo farby, aby nie ściekała z wałka. Nas±czony farb± wałek należy przesuwać po malowanej powierzchni równoległymi, minimalnie na siebie zachodzącymi pasami. Po ponownym nas±czeniu wałka należy zacząć malować jeszcze nie malowaną powierzchnię, a dopiero potem wrócić do pomalowanej tak, aby pasma zaszły na siebie. Po pomalowaniu danej powierzchni w jedną stronę wykonuje się malowanie w kierunku prostopadłym (malowanie krzyżowe).
Przy malowaniu wyrobami zawierającymi agresywne rozpuszczalniki (chlorokauczukowymi, winylowymi i akrylowymi) należy nabrać na wałek większą ilość farby/lakieru i nałożyć ją równomiernie na podłoże, bez wcierania, starając się nie wracać na pomalowane miejsca, gdyż można spowodować rozpuszczanie dopiero nałożonej albo poprzedniej warstwy.

Co zrobić z używanym wałkiem?

Po zakończeniu malowania wałek należy dokładnie wypłukać, umyć wodą z mydłem, dobrze wysuszyć, a następnie zostawić w suchym, przewiewnym miejscu.

Wychodząc naprzeciw klientom firma ułatwiła wybór produktów, dzięki zastosowaniu systemu kolorów
na rączkach i etykietach w zależności od używanego rodzaju farb lub lakierów:
Wałek malarski czerwony - narzędzia przeznaczone do malowania wszystkimi rodzajami farb i emalii, do lakierowania i gruntowania podłóg oraz nakładania żywic poliestrowych i epoksydowych; odporne na działąnie niektórych agresywnych rozpuszczalników


niebieski - do malowania farbami wodorozcieńczalnymi; farbami ściennymi, fasadowymi, akrylowymi, do bardzo dużych powierzchni pionowych i poziomych na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń
Wałki malarskie żółty - uniwersalne narzędzia do malowania lakierami i farbami rozpuszczalnikowymi oraz farbami na bazie wody, do malowania wewnątrz wszelkiego rodzaju powłok malarskich farbami emulsyjnymi, akrylowymi, olejnymi i lateksowymi


zielony - narzędzia przeznaczone do malowania bardzo rzadkimi lakierami, farbami do lazury i ochrony drewna

Przykładowe rodzaje wałków malarskich w ofercie Befaszczot

* wałki do farb akrylowych
* wałki do farb emulsyjnych
* wałki do farb epoksydowych
* wałki do farb lateksowych
* wałki do lakierów
* wałki do siatek
* wałki do sufitów
* wałki do tapet
* wałki do żywic
* wałki flock duże
* wałki flock

* wałki futrzane
* wałki malarskie
* wałki mini
* wałki poliuretanowe + zapas
* wałki poliuretanowe duże
* wałki poliuretanowe
* wałki specjalne
* wałki strukturalne
* wałki sznurkowe multikolor
* wałki sznurkowe na g±bce
* wałki sznurkowe
* wałki z jagnięcia klejone
* wałki z jagnięcia na g±bce

pędzle    szczotki       wałki malarskie       narzedzia malarskie    Befaszczot    narzędzia budowlane   

Przejdz do strony głównej - Befaszczot - szczotki, pędzle, narzędzia malarskie